rodzaje pomp ciepła

Rodzaje pomp ciepła i ich zastosowanie

Z roku na rok, coraz więcej ludzi pragnie żyć w zgodzie z naturalnym środowiskiem. Pompa ciepła to jedno z tych rozwiązań technologicznych, które każdego roku zyskuje coraz większą popularność. I nie ma się co dziwić, ponieważ jest to niezwykle wydajne i energooszczędne urządzenie. Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów pomp ciepła, a ich zastosowanie będzie zależne od rodzaju źródła ciepła. Możemy wymienić trzy główne rodzaje pomp ciepła.

Rodzaje pomp ciepła

Ogrzewanie domu to zadanie, które od wieków musi wykonywać każdy domownik. Od ognisk w jaskiniach, aż po nowoczesne systemy grzewcze. W dzisiejszych czasach, infrastruktura i technologia jest rozwinięta tak bardzo, że ogrzewanie pomieszczeń może być ekologiczne, a także o wiele tańsze, niż palenie węglem czy gazem. Co więcej, pompy ciepła wykorzystują energię odnawialną, a według prognoz, węgiel skończy się za około 300 lat, a gaz ziemny za około 160 lat. Świetnym pomysłem jest inwestycja w pompę ciepła. Efektywność jest bardzo wysoka, a montaż instalacji można zaprojektować, zarówno przed budową domu, jak i w zamieszkanym budynku. Wyróżniamy trzy rodzaje pomp ciepła.

Gruntowa pompa ciepła

Gruntowa pompa ciepła (GSHP) to rodzaj pompy ciepła, która wymienia energię cieplną z gruntem. Pompy tego rodzaju należą do najbardziej wydajnych i przyjaznych dla środowiska systemów ogrzewania i chłodzenia. Mogą one zapewnić znaczne oszczędność i pomóc w redukcji emisji gazów cieplarnianych. Wykorzystują naturalne ciepło ziemi do zapewnienia ogrzewania pomieszczeń, podgrzewania wody, a także chłodzenia powietrza. Są one również czasami używane do chłodzenia powietrza w centrach danych i innych dużych obiektach. Technologia stojąca za systemami GSHP jest znana od ponad 150 lat, ale dopiero od lat 70-tych jest powszechnie stosowana. Systemy GSHP są zazwyczaj droższe w instalacji niż inne rodzaje systemów.

Wodna pompa ciepła

Wodna pompa ciepła charakteryzuje się bardzo wysoką wydajnością energetyczną. Źródłem ciepła jest woda gruntowa. Działanie pompy jest proste, lecz w wielu miejscach, znalezienie takiego miejsca może być problematyczne.

Powietrza pompa ciepła

Powietrzna pompa ciepła to urządzenie, które przekazuje ciepło z powietrza zewnętrznego do przestrzeni wewnętrznej lub odwrotnie. Mogą być wykorzystywane zarówno do celów grzewczych, jak i chłodniczych. Instalacja urządzenia nie jest obarczona dużymi kosztami na samym starcie, dlatego są bardzo popularne. Jeśli decydujemy się na to rozwiązanie, konieczne będzie wyposażenie budynku w drugie źródło ciepła, które będzie odpowiedzialne za pomoc w czasie bardzo dużych różnic temperatur powietrza (na zewnątrz i wewnątrz).

Zastosowanie pomp ciepła

Pompa ciepła to urządzenie, które wykorzystuje niewielką ilość energii do przemieszczania ciepła z jednego miejsca do drugiego. Pompy ciepła są wykorzystywane do ogrzewania i chłodzenia budynków, a także do podgrzewania wody. Mogą być również wykorzystywane w chłodnictwie i klimatyzacji. Dwa wymienniki ciepła i sprężarka pozwalają na stworzenie obiegu, który zapewnia prawidłową pracę pompy. Zastosowanie pomp ciepła jest coraz bardziej popularne, ponieważ umożliwiają bezpieczne i ekologiczne pobieranie i przetwarzanie energii odnawialnej.

 

Rate this post