Odpowietrzanie pompy ciepła – jak odpowietrzyć pompę?
W odpowiedzi na program czyste powietrze coraz częściej ludzie montują pompy ciepła. Są to bardzo w wydajne układy – szczególnie w stosunku wydajność – ilość pobieranego prądu. Ten sposób ogrzewania zużywa do 65% mniej energii niż standardowe metody. Co, jednak gdy mimo zastosowanych najnowszych rozwiązań w domu nie jest ciepło, a grzejniki ciepłe są tylko w połowie? Oznaki te mogą wskazywać na zapowietrzony układ centralnego ogrzewania.
Zapowietrzona pompa C.O. – po czym rozpoznać?
W każdym układzie grzewczym, gdzie zastosowane są pompy ciepła do centralnego ogrzewania, może dojść do zapowietrzenia układu. Objawy tego problemu obejmują grzejnik, który nie nagrzewa się, słabą cyrkulację i powietrze wychodzące z rury prowadzącej od pompy ciepła do instalacji. Kolejnym bardzo charakterystycznym symptomem zapowietrzonej instalacji jest bulgotanie wody w rurach. Dzieje się tak, gdy powietrze nie jest w stanie uciec przez odpowietrznik w pompie, powodując nagromadzenie się w niej pęcherzyków powietrza. Aby rozwiązać ten problem, najlepiej jest wezwać profesjonalny serwis pomp ciepła. Gdy układ zostanie odpowietrzony, to cyrkulacja w całym systemie powinna znów być prawidłowa, a grzejniki znów zaczną działać zgodnie z przeznaczeniem. Sprzedaż, serwis i montaż pomp ciepła we Wrocławiu i okolicach wykonuje firma Klima24h.
Dlaczego pompa się zapowietrza?
Pompy ciepła to energooszczędny i ekonomiczny sposób na ogrzewanie domu. Pompa jest podłączona do układu grzejników, które przepuszczają powietrze przez system, umożliwiając jego ogrzewanie przez pompę. Pompa centralnego ogrzewania może jednak się zapowietrzyć, gdy pęcherzyki powietrza dostaną się do układu. Może to nastąpić z wielu powodów, np. gdy system został niedawno napełniony wodą, gdy nowa instalacja nie została prawidłowo odpowietrzona lub gdy któryś z kaloryferów jest uszkodzony.
Jak prawidłowo odpowietrzyć układ?
Układ centralnego ogrzewania jest systemem zamkniętym. Ważne jest też kontrolowanie ciśnienia w instalacji – gdy jest ono zbyt niskie, może być konieczne uzupełnienie wody w układzie. Odpowietrzenie układu powinno zostać wykonane aż do końca – do momentu aż ostatnie pęcherzyki powietrza opuszczą układ. Pierwszym krokiem jest identyfikacja elementów wymagających odpowietrzenia, takich jak zbiorniki, kotły i zbiorniki ciśnieniowe. Na koniec należy regularnie sprawdzać system i upewnić się, że instalacja jest zgodna z kodem, a wszystkie niezbędne środki bezpieczeństwa są na miejscu. Zanim zaczniemy odpowietrzanie układu, musimy zamknąć obieg. Następnie należy sprawdzić ciśnienie wody w instalacji – zazwyczaj zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie ciśnienie jest oznaczone czerwonymi zakresami na czujniku ciśnienia. Jeśli dopuścimy pompę ciepła do pracy w tych skrajnych wartościach, może dojść do jej uszkodzenia. Należy zatem uzupełnić wodę do wymaganego zakresu, po czym odkręcić odpowietrznik i wypuścić całe powietrze z układu – aż zacznie lecieć woda z odpowietrznika. W ten sposób instalacja centralnego ogrzewania powinna znów dobrze spełniać swoje zadanie.